מיקרוצפליה ומקרי רשלנות רפואית

חייגו לייעוץ אישי: 054-5817437

פני/ה לקבלת סיוע:
שם פרטי
טלפון
שלח את הודעתך

מיקרוצפליה ומקרי רשלנות רפואית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

מיקרוצפליה היא מחלה שהתוצאה הויזואלית שלה מתבטאת בראש קטן במיוחד של היילוד. איך היא נגרמת?

מהן השלכות המחלה במהלך החיים וגם איך ניתן לזהות אותה מבעוד מועד, בטרם הלידה. על כל אלה ועוד בסקירה המשפטית שלפניך.

מהי היא מיקרוצפליה?

מקורו של השם מיקרוצפליה הוא ביוונית, מיקרו - קטן, צפליס - ראש. תינוקות שנולדים כשהם סובלים מהמחלה, ראשם קטן במיוחד, מדובר על שתי סטיות מהתקן המקובל יחסית לגודלם הפיזי וגם גילם.

מדובר על תופעה שנגרמת משלוש סיבות עיקריות. הראשונה היא גנטית מדובר על תופעות כמו תסמונת דאון.

הסיבה השנייה היא קוגניטיבית כמו צריכת סמים קשים במהלך ההיריון של אם היילוד והסיבה השלישית היא מחלות זיהומיות שונות או הפרעה במערכת הדם של השלייה.

התופעה יכולה להיגרם גם במהלך הלידה כתוצאה של חוסר במעבר חמצן למוח במהלכה. לעיתים ניתן לזהות את המחלה רק בשליש האחרון של מהלך ההיריון או אפילו במהלך שנת החיים הראשונה של התינוק.

הסכנות הכרוכות במיקרוצפליה

מיקרוצפליה הינה תופעה רפואית קשה במיוחד שהתוצרים שלה יכולים לבוא לידי ביטוי באופנים שונים כמו לדוגמא פיגור שכלי קשה, אפילפסיה, עיוותים גופניים שונים, צרחות בלתי נשלטות.

לעיתים כשמדובר על התופעה היא חלק מסל שלם של בעיות מהן סובל הילד ולכן האבחנה הסופית היא ומתן טיפול מתאים כרוך במעקב צמוד של רופא המשפחה.

איך ניתן לאבחן את המחלה?

האפשרות האופטימאלית עבור ההורים היא לאבחן את המיקרוצפליה עוד לפני השליש האחרון של ההיריון באמצעות אחת מבדיקות האולטרסאונד השגרתיות אותן עוברת האם במהלכך ההריון.

במקרה שכזה ניתן יהיה לקבל החלטה על הפלה ייזומה תוך התייעצות עם הרופא. לצערנו הרב לעיתים לא ניתן לזהות את התופעה אלא רק במהלך הלידה או אחריה.

נתונים כמו היקף ראש קטן במיוחד יחסית לגיל ולגודל הגוף של התינוק. בעיות התפתחותיות שונות כמו לדוגמא עיכובים בתנועות פיזיות, עיוותי גוף ועוד. על ההורים לקחת בחשבון כי מיקרוצפליה היא תופעה בלתי הפיכה ולכן כל הטיפולים הניתנים לילד הם על מנת לשפר את איכות החיים שלו על היבטיה השונים.

החל מטיפולי פיזיותרפיה לצורך שיפור תנועות הגוף דרך טיפולים נפשיים שונים ושילוב במסגרות קהילתיות מתאימות בהתאם למצבו של הילד והצרכים המשפחתיים השונים.

בכל מקרה מדובר על טיפול מורכב שעשוי להשתנות ולהתפתח , מה שברור הוא כי הוא ארוך שנים במיוחד.


תאריך: 16/07/2013 17:19