רשלנות רפואית בביצוע או פענוח של סקירת מערכות

חייגו לייעוץ אישי: 054-5817437

פני/ה לקבלת סיוע:
שם פרטי
טלפון
שלח את הודעתך

רשלנות רפואית בביצוע או פענוח של סקירת מערכות


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

אבחון מדויק של אברי העובר בסקירת מערכות הוא לא רק חלק חשוב משגרת הבדיקות העיקריות בהריון, אלא בעל השפעה גורלית ממש על חיי העובר והוריו.

רשלנות בביצוע סקירת מערכות תחרוץ את עתידו וחייו של העובר שכן במידה וייוולד עם מומים שהוחמצו בבדיקה, ייפגעו תפקודו ועתידו והוא ומשפחתו ייאלצו להתמודד עם סבל – לעיתים קשה מנשוא – לאורך כל חייהם.

לאור חשיבות הבדיקה והמקצועיות המצופה מן הרופא האחראי לה, סקירת המערכות מבוצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד שמטרתו לאבחן מומים ומחלות בעובר לפני הלידה.

המכשיר יוצר הדמיה של העובר באמצעות גלי קול בעלי תדר גבוה המשודרים לאברי גוף העובר. חזרתם למכשיר יוצרת תמונה קבועה או דינאמית של מבנה החללים והרקמות של העובר.

בישראל קיימות שתי בדיקות אולטרסאונד לסקירת איברי העובר – סקירת מערכות מוקדמת הבודקת את איברי העובר בצורה בסיסית יותר, וסקירת מערכות מאוחרת , מפורטת יותר, המתבצעת בשלב מאוחר יותר של ההריון (שבוע 22-24).

סקירת מערכות מוקדמת הנערכת במכוני הרפואה הציבורית כוללת סקירה של הגולגולת וחדרי המוח, עמוד השדרה, ארבעת מדורי הלב, קיבה, כליות וכיס שתן ואת אזור השרשת חבל הטבור לדופן הבטן. מכאן, שנקודת המוצא ברפואה הציבורית היא שאבחון חלק מאברי העובר בסקירה המוקדמת אינו נחשב לרשלנות רפואית.

בסקירה המורחבת, נבדקים אברים נוספים כמו פנים, לב, מוח וגפיים.

תביעות רשלנות רפואית בגלל טעויות בביצוע סקירת מערכות

שתי הטענות העיקריות המועלות בתביעות לרשלנות בביצוע סקירת מערכות הינן אי אבחון מומים מסוימים וטעויות במדידת העובר.

תביעות שדנו באי אבחון מומים כוללות תביעות על רקע אי גילוי מומים שלדיים (חוסר בעצמות הגפיים או תינוקות שנולדו עם פגיעות בגפיים), אי אבחון ציסטות במוח העובר שהביא ללידת תינוקות עם פגיעה מוחית, ואי אבחון ליקוי בעמוד השדרה בו עמוד השדרה לא מתאחה באופן מושלם – ליקוי הגורם לפגיעות מוטוריות קשות.

קבוצה נוספת של תביעות לגבי אי גילוי מומים היא פגמים גנטיים שלא אובחנו כגון תסמונת נונאן המלווה בפגיעות בלב ועודפי עור באזור הצוואר.

התביעות שהוגשו על רקע טעות במדידת הביומטריה העוברית נחלקות למקרים בהם הטעות בהערכת משקל העובר גרמה לבחירה שגויה של אופן הלידה (לידה נרתיקית במקום ניתוח קיסרי), שגרמה לפרע הכתפיים (מצב בו לאחר יציאת הראש הכתפיים כלואות בתעלת הלידה). מקור הטעות הוא הערכת משקל נמוכה יותר ממשקלו של העובר במציאות.

התביעות האחרות בקבוצה זו הוגשו במקרים בהם לא אובחן פיגור בגדילה התוך רחמית המעלה חשד לליקויים שכליים ומוטוריים בעובר כאשר ייוולד.


תאריך: 17/07/2013 19:12