ספינה ביפידה ומקרי רשלנות רפואית

חייגו לייעוץ אישי: 054-5817437

פני/ה לקבלת סיוע:
שם פרטי
טלפון
שלח את הודעתך

ספינה ביפידה ומקרי רשלנות רפואית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

ישנם מומים שונים שעשויים להתגלות במהלך ההריון אצל העובר. אחד מאילו שהתוצאות שלו קשות במיוחד והוא גם בלתי הפיך זהו ספינה ביפידה.

משמעותו הוא פתח באחד או יותר מחוליות הגב. התוצאה הישירה היא שיתוק מאותה חוליה ומטה. איך נגרמת ספינה ביפידה, איך ניתן לגלות אותה ומתי ומהם הטיפולים לסובלים מהמום הקשה הזה, על כך במאמר שלפניכם.

מהי ספינה ביפידה

אחד האברים הקריטיים ביותר להתפתחות הגופנית הוא עמוד השדרה. פגיעה או ניתוק של אחת החוליות של עמוד השדרה פירושו המיידי הוא שיתוק מוחלט מהחוליה הספציפית ומטה.

במהלך החיים הבוגרים חשוף האדם לפגיעה בעמוד השדרה בעיקר על רקע של תאונות שונות. יחד עם זאת ישנו מום מולד הגורם לתסמינים דומים וזהו הספינה ביפידה שפירושו שדרה שסועה. ככל שמיקום המום הוא בחוליות יותר גבוהות כך גם הנזק שנגרם לעובר.

כשמדובר על חוליות נמוכות במיוחד לפחות בחלק מהמקרים ניתן לטפל ולמזער את התסמינים הנילווים.

התסמינים השונים לאורך החיים עם המחלה

הפגיעה בעמוד השדרה פירושה בעיקר שיתוק. בשונה מניתוק של חוליה כמו בתאונת דרכים. אופי הפגיעה של המום תלוי לא רק במיקום אלא בכמה נפגעו העצבים המקשרים בין החוליות.

שני התסמינים העיקריים הכרוכים במום הקשה הזה הם שיתוק של איברים כמו ידיים ורגליים. תלוי בחוליה ששוסעה ובנוסף שיתוק במערכת השתן והצואה.

איך ניתן לאבחן ספינה ביפידה במהלך ההיריון?

הרפואה המודרנית יודעת לקשר בין התפתחות המחלה לבין חוסר בחומצה פולית או בויטמין מסוג בי 12.

בדיוק מסיבות אלו מומלץ לנשים בהיריון לצורך אותם באופן מוגבר עם התחלת ההריון. היתרון הגדול של הרפואה המודרנית בהקשר למחלה הקשה הנה ביכולת לאתר אותה בשלב מוקדם של ההריון בסיוע של בדיקות האולטרסאונד התקופתיות אותן עוברת האישה והן חלק מסל הבריאות.

במרבית המקרים ניתן לאתר את המום ממש עם ביצוע הסקירות הראשונות. בהתאם למיקומו של המום בעמוד השדרה כך גם תתקבל ההחלטה לגבי הפסקת ההריון.

כשמדובר על פגיעה בחוליות נמוכות לעיתים ניתן לתקן אותו עוד במהלך ההריון.

אופן הטיפול בסובלים מהמחלה

ילדים הסובלים מהמום נדרשים לליווי רפואי רב מערכתי שכולל אורתופד, נוירוכירורג, אורולוג, בחלק מהמקרים מדובר גם על פיגור שכלי הדורשים השמה במסגרות לימודיות מיוחדות.

בכל מקרה המום אינו ניתן לריפוי ודורש ליווי צמוד לפרק זמן בלתי מוגבל או למעשה עד סוף החיים של הפגוע.


תאריך: 17/07/2013 18:04