הידרוצפלוס ומקרי רשלנות רפואית

חייגו לייעוץ אישי: 054-5817437

פני/ה לקבלת סיוע:
שם פרטי
טלפון
שלח את הודעתך

הידרוצפלוס ומקרי רשלנות רפואית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

הידרוצפלוס נחשבת לאחת התופעות הרפואיות העגומות ביותר מהם סובלים ילודים. התוצר הישיר שלה הוא ראש מוגדל במיוחד כתוצאה של היווצרות נוזלים הלוחצים על המוח.

איך נגרם הידרוצפלוס? מהן התוצאות שלו וגם איך ניתן לגלות ולטפל בו?

מהו הידרוצפלוס?

מקור השם בשפה ביוונית. הידרה - מים וצפלוס - ראש. המחלה מוכרת גם בשפה העברית בשם מיימת המוח.

אנשים שסובלים מהתופעה סובלים מהצטברות מים בתאי וחדרי המוח. הסיבה לכך היא קושי של הגוף בניקוז מים מהמוח ומעמוד השדרה. התוצאה לחץ תת גולגלתי , אצל ילדים קטנים הוא בא לידי ביטוי גם בהגדלת הראש.

הידרוצפלוס עשוי להיגרם כחלק מטראומה כמו שבץ מוחי , דימומים שהם חלק מתהליך הזדקנות או מחלות זיהומיות. בנוסף הוא גם עשוי להיות מולד.

התסמינים של הידרוצפלוס

מכיוון שמדובר על נוזלים הלוחצים על המוח, הידרוצפלוס הינה מחלה שמשפיעה ישירות על התפקודים השונים שכרוכים בפעילות המוח. מידת ההשפעה תלויה בלחץ על המוח כמו גם האזורים הוא בא לידי ביטוי. כשמדובר על מבוגרים התופעות הן מיידיות לאור העובדה שגודל הראש הוא קבוע ולא משתנה.

לעומת זאת כשמדובר על ילדים לעיתים קרובות הידרוצפלוס בא לידי ביטוי בראש שרק הולך וגדל מבלי להשפיע על אברים שונים כמו עיניים , פה ואף. עד לפני מספק שנים היה מדובר על מחלה סופנית אצל ילדים שנולדו עם הידרוצפלוס.

כיום לעומת זאת ישנן שיטות מתקדמות לשיפור המצב. מבחינה סטטיסטית אחד לכל 1000 ילדים עשוי להיוולד כשהוא סובל מתופעת הידרוצפלוס. במידה והילוד נהנה מטיפול מהיר ומקצועי סביר להניח שלא יסבול מבעיות תפקודיות שונות בהמשך.

איך ניתן לגלות הידרוצפלוס

כשמדובר על ילודים, הזיהוי של הידרוצפלוס מתבצע באמצעות בדיקות האולטרסאונד התקופתיות אותן עוברת כל אישה בהריון. במקרה של גילוי התופעה מומלץ בדרך כלל לבצע הפלה יזומה לאור ההשלכות הרדיקליות האפשריות מהן עשוי לסבול התינוק.

יחד עם זאת עלינו לציין שאחד האתגרים הקשורים בתופעה הזאת כרוך בעובדה כי הידרוצפלוס עשוי גם להתפתח במהלך השליש האחרון של ההריון. פרק זמן שבו כבר לא נהוג בדרך כלל לבצע הפלות. במקרה הנ"ל עם הלידה יעבור היילוד עוד כמה בדיקות על מנת לאושש את המצאות התופעה.

בהמשך הוא גם עשוי לקבל טיפול שמטרתו ניקוז של הנוזלים והורדת הלחץ התת גולגלתי. כפי שכבר רשמנו. נכון להיום ישנו טיפול מקיף שעשוי להקטין מהותית את הסכנות הכרוכות בהידרוצפלוס.


תאריך: 16/07/2013 16:52