אגנזיס של קורפוס קלוזום ומקרי רשלנות רפואית

חייגו לייעוץ אישי: 054-5817437

פני/ה לקבלת סיוע:
שם פרטי
טלפון
שלח את הודעתך

אגנזיס של קורפוס קלוזום ומקרי רשלנות רפואית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

הקורופוס קלוזום הוא אחד האברים החשובים במוחו של האדם. פגיעה או חוסר התפתחות תקינה שלו עשויה להשפיע באופן רדיקלי על מהלך החיים התקין ולכן ישנה חשיבות עצומה לאבחן את ההתפתחות התקינה שלו במהלך ההיריון באמצעות מעקב שוטף תוך כדי שימוש באולטרסאונד.

מהו האיבר ומה תפקידו? ההשלכות של חוסר התפתחות שלו? ועוד כמה נתונים, על כך בפסקאות הבאות.

מהו הקורופוס קלוזום?

הקורפוס קלוזום הינו איבר המחבר בין שתי אונות המוח הוא גם מכונה בשם "קורה" . הקורפוס קלוזום בנוי בתור אגד של סיבי עצב וצורתו הפיזית היא כשל בננה.

לאיבר הזה ישנה חשיבות גדולה לצורך תפקודים קוגניטיביים שונים. הזיהוי שלו במהלך בדיקות ההיריון הוא עוד אינדיקציה חשובה להתפתחות התקינה של מוח העובר.

כזאת שתבוא לידי ביטוי בפעולות הקשורות ביכולת הלמידה וזיכרון. ניתן להתחיל ולזהות את התפתחות הקורפוס קלוזום מהשבוע ה-12 במהלך ההריון ועד השבוע ה-20.

מכיוון שלאגד סיבי העצב האלו חשיבות רבה בתפקודים הקוגניטיבים השונים,  פגיעה, חוסר או אי התפתחות תקינה שלו יכולה לגרום לנזקים שונים אחרי הלידה.

מפגיעה ביכולת הלמידה או שימוש בזיכרון במקרים היותר קלים ועד לפיגור קשה הכולל הפרעות בפעולות מוטוריות פשוטות, הפרעות אכילה, שמיעה לקויה, פרכוסים, חוסר שליטה על הסוגרים ועוד. תופעות שהמשמעות שלהן היא נכות של 100 אחוזים לצמיתות.

לצערנו היו כבר מקרים כאלו שהם תוצאה של חוסר אבחון או אבחון מוטעה במהלך הבדיקות השוטפות של תקינות ההריון.

איך ניתן לגלות ולאבחן את התופעה?

את התופעה שנקראת אגנזיס של הקורפוס קלוזום ניתן לגלות באמצעות סונוגרפיה טרום לידתית או כפי שהיא מוכרת בתור בדיקת האולטרסאונד אותה מבצעים מספר פעמים במהלך ההריון.

לסונוגרפיה ישנה חשיבות עצומה לאור העובדה שהיא מאפשרת בחינה ויזואלית מקיפה של העובר.

זה בא לידי ביטוי בבחינה של שלמות הגפיים, מין העובר וגם בחינה של התפתחות אברים שונים ויותר מורכבים כמו הקורפוס קלוזום. הגדלת התמונה הנגלית בסונוגרפיה של חלל חדרי מוח העובר במהלך השבועות שבין ה-12 ל-20 מאפשרת לרופא לבחון את התפתחות האיבר ולהתריע בעת הצורך על בעיות כמו חסר מלא או חלקי של הקורפוס קלוזום.

במקרה שכזה עשויים ההורים להחליט על הפסקת ההריון לאור ההשלכות של אגנזיס של הקורפוס קלוזום.


תאריך: 15/07/2013 14:10